Povolební patová situace od vlivem emocí

Autor: Petr Just, Téma: Komentáře, Vydáno dne: 04. 06. 2006

Letošní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR byly sledovány s velkým napětím. Preference hlavních rivalů ODS a ČSSD se postupem času pomalu přibližovaly až na rozdíl statistické chyby, předvolební kampaň byla velmi emotivní, ve své konečné fázi už málo věcná a přecházející spíše do osobní roviny. Zveřejnění výsledků však na celkovém politickém napětí nic nezměnilo. Naopak. Patová situace způsobila, že předvolební emoce nejen že neodpadly, ale v některých případech ještě o něco posílily.

„Zlatým hřebem“ sobotního povolebního podvečera se bezesporu stal projev předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka. V něm odmítl uznat vítězství ODS, protože bylo dosaženo nečestnými prostředky. „V hrůze, že prohrají třetí volby v řadě, použili všech prostředků, aby této prohře zabránili. Zmobilizovala své finanční zdroje a ve spolupráci s většinou periodik, veřejnoprávní televize a rozhlasu rozpoutala nevídanou kampaň. Když ani toto nepomohlo, sáhla ODS k projevům násilí, pomluvám, osočování. Převzali v určité absurditě metody manipulace veřejnosti, které využíval totalitní režim před rokem 1989,“ řekl Paroubek na adresu ODS a dodal, že toto „nemá nic společného s čestnou politickou soutěží názorů a vizí.“ Vrcholem pak bylo označení výsledku letošních voleb za „tvrdý zásah demokracii srovnatelný snad jen s únorem 1948.“ Rozdíl mezi rokem 1948 a 2006 vidí v tom, že dnes hrozí modrá totalita.

Tolik základní data. Nepřísluší mi komentovat jednotlivé kauzy, na které premiér ve svém projevu narážel, nemám k nim dostatek relevantních podkladů. Chtěl bych si spíše všimnout premiérovi reakce. Považuji ji za nepřiměřenou, neadekvátní, nestátnickou a nedůstojnou předsedovi vlády demokratické země. Jiří Paroubek ukázal, že neumí přiznat porážku. Přitom schopnost přiznat porážku a respektovat výsledek demokratických voleb, ať už mají pro daný subjekt jakýkoli výsledek, je dle mého názoru jedna z nejdůležitějších vlastností každého politika. Problém byl v tom, že premiér Paroubek si možnost prohry vůbec nepřipouštěl a zejména v závěru kampaně opakovaně a sebejistě prohlašoval, že vyhraje.

Jiří Paroubek a celá ČSSD mohou být na svůj letošní výsledek více než hrdí. Kdo by před rokem řekl, že strana, která se pohybovala v průzkumech kolem 10 %, která byla vnitřně dezorientovaná neschopností vlastního předsedy jednoznačně a věrohodně vysvětlit své majetkové poměry, dosáhne ve volbách svého historicky nejvyššího procentuálního podílu odevzdaných hlasů a získá o necelých 300 tisíc hlasů voličů a o 4 poslance více než v minulých volbách. Na vítězství ve volbách to sice nestačilo, nicméně straně to vyslalo jasný signál, že její politika a ideje, které reprezentuje, jsou pro velkou část populace přijatelné či alespoň blízké. Premiérova reakce dává program a ideje, což jsou základní pilíře každé strany, na druhou kolej. Z obsahu i dikce projevu bylo patrné, že hlavním motivem řečníka je snaha udržet se při moci. Ano, i dobytí, výkon a udržení moci patří k základním charakteristikám každé politické strany, jak nám dokládají politologické definice. Ale tento aspekt je v rukou někoho jiného – voličů, jejichž jednání sice mohou strany ovlivňovat, ale následně by měly i respektovat voličské rozhodnutí.

Pokus o napadení výsledků voleb u Nejvyššího správního soudu kvůli nečestně vedené předvolební kampani je jen dalším zoufalým výkřikem člověka neschopného uznat porážku. Ruku na srdce: vystupovala ČSSD po celou dobu kampaně vůči svým oponentům čestně a férově? Byla kampaň „ODS mínus“, upozorňující na údajná rizika nástupu ODS k moci, opravdu založena na skutečných bodech z jejich programu? Nemám nic proti negativní kampani, patří k politice a každý, kdo do politiky vstupuje, s tím musí počítat. Ale jen za předpokladu, že negativa, na která se v kampani upozorňuje, jsou skutečně součástí programu napadané strany. Domnívám se, že minimálně v několika bodech byla kampaň ČSSD postavena na nepravdivých a z kontextu vytržených tezích. Tím rovněž sociální demokracie porušila volební zákon, a to přesně v tom samém odstavci volebního zákona, ze kterého premiér Paroubek citoval při zdůvodňování, proč zváží napadení voleb u Nejvyššího správního soudu.

V nedělních Otázkách Václava Moravce premiér oznámil, že navrhne stranickým orgánům odchod ČSSD do opozice. Na první pohled se to může jevit jako obrat v názoru na výsledek voleb. Premiér je však člověk velmi pragmatický a tak je potřeba interpretovat jeho slova jinak. Pokud by ČSSD totiž skutečně odešla do opozice, ztížila by vítězi voleb ODS možnost sestavení většinové vlády. ODS, KDU-ČSL ani Strana zelených totiž dohromady nemají většinu a spolupráci s KSČM, byť i ve formě „pouhé“ tolerance jediného komunistického hlasu, všechny tři subjekty důrazně odmítají. Předseda ODS Mirek Topolánek tak může dát dohromady maximálně 100 hlasů, které mohou legitimizovat vládu pouze v případě, že alespoň jeden z poslanců ČSSD či KSČM bude při hlasování o důvěře chybět. Premiér Paroubek si tak vytváří prostor pro to, aby Topolánkovi vzkázal, že ani není schopen sestavit většinovou a akceschopnou vládu.

Jisté je jedno: povolební vyjednávání budou náročná a dlouhá. Možnost sestavení vlády velké koalice, která by disponovala nadpoloviční většinou, dostala premiérovým povolebním projevem vážné trhliny. Sestavení vlády národní spásy všech 5 stran zastoupených v nové sněmovně, jak to navrhuje KSČM, je nepravděpodobné vzhledem ke vztahu ostatních stran ke komunistům. Nabízí se tedy buďto nekomunistická duhová koalice ODS – ČSSD – KDU-ČSL – SZ, která by však patrně byla jen krizovou variantou s cílem dovést zemi k předčasným volbám přijetím ústavního zákona o zkrácení funkčního období parlamentu. V obou komorách by totiž tato formace měla pohodlnou ústavní většinu. Předčasné volby by se tak mohly konat v listopadu společně s volbami komunálními a do jedné třetiny Senátu. Jakékoli další varianty by znamenaly sestavení menšinové vlády, což je těžko akceptovatelné pro prezidenta republiky.

Celá povolební procedura má ještě jeden zajímavý aspekt. Čím déle potrvají jednání o sestavení nové vlády, tím déle bude vládnout stávající kabinet Jiřího Paroubka. Vláda je totiž sice povinna po volbách podat demisi, nicméně až do jmenování nové vlády je pověřena výkonem své funkce, aby byl zajištěn chod státu. To je situace, která premiéru Paroubkovi a ČSSD jistě bude vyhovovat. Tím také nastane kuriózní situace: že nám ještě nějaký čas bude vládnout strana, která se letos do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala – US-DEU (získala 0,30 % hlasů).

Rozdělení mandátů
Rozdělení mandátů v Poslanecké sněmovně (zdroj: idnes.cz)


Tento článok vychádza v rámci projektu Komentáre CPSSU. V rámci tohto projektu vám ponúkame pohľad našich členov na aktuálne dianie doma a vo svete. Názory v tomto článku nemusia vyjadrovať stanovisko redakcie alebo iných členov CPSSU.