www.cpssu.org
Dnešní datum: 15. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

CPSSU

* Shrnutí debaty “Československo – osud nebo omyl”

Vydáno dne 23. 03. 2003 (4877 přečtení)

Ve středu 12. března 2003 se v univerzitní budově v Praze 5 – Jinonicích uskutečnila diskuse na téma “Československo – osud nebo omyl?”. Hlavními debatéry této akce, uspořádané Unii studentů politických věd v ČR, byli politolog PhDr. Bohumil Doležal (FSV UK) a sociolog Fedor Gál. Tyto dvě značně kontroverzní osobnosti i stále živé téma česko-slovenských vztahů přilákaly víc jako šedesát studentů z nejrůznějších fakult university.

Debata Gál versus Dolžal

Jako první promluvil Fedor Gál. Již v první větě upozornil, že je silným odpůrcem rozdělení Československa a že z této pozice se celá jeho debata bude odvíjet. Podle něj existují řady interpretací rozdělení ČSFR a vzniku samostatné Slovenské republiky, je uváděno mnoho různých důvodů, které k tomuto vedly, přičemž je mezi nimi i řada omylů a nesmyslů. Neexistuje jen jeden jediný důvod, působilo více faktorů dohromady. Mezi nejzávažnější činitele patří chybné jednání polistopadových slovenských elit, které se řídily svými nepromyšlenými krátkodobými cíli.

Fedor Gál odmítá tezi procesu hledání národní identity Slováků a tvrzení o tehdejším vypjatém nacionalismu Slováků, protože proti společnému státu bylo na přelomu 80.a 90.let pouze 6% Slováků. Naopak velkou roli v dezintegračních procesech sehrál vliv médií. Již do sametové revoluce se ovšem jasně ukazovalo, že v Česku a na Slovensku panuje odlišné politické prostředí. Pokud například v prvních svobodných volbách zvítězilo v Čechách zcela bezkonkurenčně OF, jeho obdoba VPN dosáhla na Slovensku pouze cca 29%. Jejím silným protivníkem bylo Křesťansko-demokratické hnutí KDH, které si udrželo důležitý vliv po celou dobu komunistického režimu. Tato situace neměla v Čechách žádný ekvivalent.

Dále byly zmíněn spor o ekonomickou transformaci (respektive její šokovou nebo gradualistickou podobu) a konverze zbrojního průmyslu. Svou úlohu sehrály dlouho neřešené a tudíž i nevyřešené resentimenty z dob Slovenského státu. Podle Fedora Gála bylo ovšem hlavní chybou ono dvouleté volební období Parlamentu, v němž se měla připravit nová Ústava, což nebylo možné zvládnout fyzicky ani technicky. Tato situace spolu s neuváženým rozhodováním nezralých politických elit způsobila rozpad společného státu. Toto rozdělení přineslo velké škody, a to jak uvnitř obou národů (ekonomické, národnostní,politické), tak i navenek (větší stát se rovná větší značka plus větší síla).

Poté se slova ujal dr. Bohumil Doležal. Podle jeho názoru nemůžeme hodnotit Československo ani jedním z nabízených označení, tedy ani jako osud ani omyl. Češi a Slováci si byli vždy velmi blízcí, jazykem počínaje a příslušností do stejného křesťanského okruhu konče. Důležitá byla i role českých vzdělanců ve slovenském národním obrození, ovšem odtud pramení i dlouho přežívající pojímání Slováků jak „míň vzdělaných Čechů“. Spojení Čechů a Slováků do společného státu v roce 1918 bylo tedy na první pohled logickým řešením situace a jedinou možností, jak založit vlastní svébytnou státnost. Nové Československo bylo stmelováno společně sdíleným pocitem ohrožení (problém národnostních menšin, Němců a Maďarů). První republika byla bohužel zatížena i pochybnou čechoslovakistickou konstrukcí, která spolu s otázkou národnostních menšin deformovala její liberálně-demokratickou povahu. Ve chvíli, kdy ono společně sdílené nebezpečí pominulo, nebyl žádný důvod proč zůstávat pohromadě. Podle doktora Doležala byly představy a požadavky obou stran neslučitelné. Rozdělení nebylo jediným řešením, ale určitě nejlepším řešením, když už společný stát ztratil svůj smysl a separátní zájmy byly na obou stranách. Chyby byly pochopitelně na obou stranách. Dr. Bohumil Doležal kritizoval fakt, že rozdělení nebylo provedeno korektně, tj. především to, že se Slovensko „odlouplo“ a Česká republika se stala přímou nástupkyní Československa a dědičkou její kontinuity. Bylo nutné a prospěšné, aby se obě země postavily na vlastní nohy, stejně jako bylo a stále je nezbytné, aby se zcela otevřely i dalším zemím a navázaly kontakty se svými sousedními zeměmi a nejen s nimi.

61 aktivních diváků

Po těchto příspěvcích následovala ještě dlouhá a živá diskuse, na níž oba pánové ochotně a neúnavně odpovídali na dotazy studentů. Za tuto ochotu a především za celou diskusi jim patří náš velký dík. Děkujeme všem návštěvníkům akce za opravdu hojnou účast a těšíme se nashledanou na dalších debatách pořádaných CPSSU. Ta příští se bude týkat války v Iráku z pohledu bezpečnosti ve světe, jako i mezinárodního práva.


Celý článek | Autor: Lada Šušlíková | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8050 (8050 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4246 (4246 hl.)
Americká zahraničná politika
6129 (6129 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4754 (4754 hl.)

Celkem hlasovalo: 27317
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik