www.cpssu.org
Dnešní datum: 15. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

CPSSU

* Zpráva o II. Konferenci visegrádské mládeže

Vydáno dne 19. 03. 2003 (4855 přečtení)

Ve dnech 3. až 10. března 2002 se v Budapešti a Visegrádu uskutečnila II. Konference visegrádské mládeže. Delegaci CPSSU tvořili Petr Just, Vojtěch Meravý, Andrej Nosko, Martin Oravec, Martin Suchánek a Gita Vašíčková. Českou delegaci dále doplňovali čtyři členové Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Antonín Berdych, Luboš Veselý, Vlastislav Vilímek a Marta Vojtová.

Church at the Buda Castle Ubytování bylo zajištěno na koleji Matyáše Korvína, kde také probíhala většina bodů programu. Kolej byla situována v části Buda, v klidné čtvrti na kopci nad městem.

Neděle 3.3.2002

Hned po příjezdu nás čekal šok v podobě rozdělení jednotlivých delegátů do pokojů. Organizátoři nechtěli, aby příslušníci stejných národů bydleli spolu v pokojích. Vysvětlení: prý abychom se lépe seznámili s přáteli z jiných zemí a abychom hned od začátku komunikovali anglicky. Dovolím si osobní poznámku: Nevím, kdo z nás Čechů by například se slovenskými kolegy mluvil na pokoji anglicky. Organizátoři ovali, že oni žádné přesuny mezi pokoji organizovat nebudou. Všechny delegace tedy spontánně vzaly věc do svých rukou a během deseti minut jsme bydleli jinak.

Po ubytování a vyřízení organizačních záležitostí se konal tak zvaný Visegrádský kulturní večer. Výstižnější název by mohl znít Visegrádský gastronomický večer. Každý stát prezentoval své národní nápoje a jídla. Program začal degustací šesti druhů maďarských vín s krátkým odborným výkladem ke každému vzorku. Maďarští kolegové dále nabízeli svoji obdobu fernetu - Unikum. Poláci přivezli mimo jiné vodku Žubrowku, Slováci pivo Zlatý bažant, borovičku a několik druhů sýrů. Česká výprava přispěla Becherovkou, pivem Gambrinus, karlovarskými oplatkami, pardubickým perníkem, olomouckými syrečky, vodkou, Bohemia Chips a nakládanými okurkami.

Pondělí 4.3.2002

Pondělní program začal rozřazením do jednotlivých výborů a team-buildingem. Každý výbor se skládal z osmi lidí - po dvou z každého státu. V čele výboru stáli předsedové-hosté ze zemí Evropské unie. Smyslem dopoledního team-buildingu bylo seznámit se s kolegy z výboru - formou her a následně bojovky „Dobývání hradu Buda“. Program nejenom první den, ale celý týden, byl ve znamení organizačních zmatků, časových skluzů a zbytečných prostojů. Oběd, slibovaný v pondělí na 14. hodinu, byl nakonec v 15:30. O tom, že bude přesně ve 14:00 jsme byli několikrát ujišťováni a naše pochybnosti o reálnosti tohoto času byly považovány za provokaci.

Po obědě následovalo převlečení do gala a odjezd na oficiální zahajovací ceremoniál do budovy právnické fakulty Univerzity Eötvöse Loránda. Na ceremoniál nás organizátoři převáželi nikoli najatým autobusem (jako tomu bylo například v Polsku), ale městskou hromadnou dopravou. Program zahájil svým projevem předseda hostitelské organizace Central European Youth Initiative (CEYI) Péter Kolossa. Následovaly projevy ředitele odboru regionální spolupráce maďarského ministerstva zahraničních věcí Otto Szabó, velvyslanců Polska a Slovenska a charge de affaire ad interm České republiky Věry Pořízkové. Česká republika neměla v té době v Maďarsku velvyslance, neboť dosavadní ambasador Rudolf Jindrák byl koncem roku 2001 jmenován náměstkem ministra zahraničních věcí a nová velvyslankyně Hana Hubáčková v té době již v Budapešti sice pobývala, nepředala však ještě pověřovací listiny a podle protokolu se tudíž nemohla účastnit oficiálních akcí.

Program úvodního ceremoniálu byl doplněn o vystoupení dvou mladých maďarských hudebníků - klavíristky a violoncellisty, kteří zahráli díla Bély Bartóka, Frederika Chopina a Antonína Dvořáka. Slovenskou tvorbu reprezentoval výběr lidových písní, ovšem v aranžmá Maďara Bély Bartóka. Poté odjeli delegáti na recepci do Central European Cultural Institute. Návrat z recepce - již najatým zájezdovým autobusem - pojali organizátoři jako noční prohlídku Budapešti. Viděli jsme však velmi málo, neboť v Budapešti se noční osvětlení památek z úsporných důvodů zhasíná o půlnoci.

The Czech delegation in Central European Cultural Institute

Úterý 5.3.2002

I tento den byl ve znamení časových prostojů. Přednáška o ekonomické transformaci v zemích Visegrádu začala s více jak čtvrthodinovým zpožděním. Vystoupení Andráse Bakácse z institutu světové ekonomiky maďarské akademie věd však většinu nemaďarských delegátů nenadchlo, protože bylo vedeno ve stylu „Maďarsko je nejlepší“. Práce výborů začala s půlhodinovým zpožděním.

Večer následovala přednáška Balásze Sátora z maďarské Nadace pro rozvoj občanské společnosti o nevládních organizacích v regionu V4. Poté nás organizátoři zavedli na posezení do jednoho baru v centru. Členové české a slovenské delegace se však po shlédnutí cen a rozhlédnutí se kolem sebe zvedli, odešli do obchodu, nakoupili svoje zdroje, vrátili se na kolej a uspořádali sami party.

Středa 6.3.2002

Ranní blok byl zahájen přednáškou Miklóse Dérera z Atlantické rady Maďarska na téma zahraniční a bezpečnostní politiky zemí Visegrádu. I tato přednáška se nesla duchu hesla „Maďarsko je nejlepší“. O pozici maďarské olejářské společnosti MOL na visegrádském trhu hovořil v P.R. přednášce generální ředitel a předseda představenstva společnosti Zsolt Hernádi.

Photo of all delegates at the Visegrad Castle

Odpoledne pokračovala jednání jednotlivých výborů a příprava závěrečných stanovisek výborů k projednávaným tématům. Výbory spolu zůstaly i během večeře. Každému výboru byla přidělena jedna restaurace v centru města. Náš výbor například povečeřel v „komunistické“ pizzerii Marxim. Interiér restaurace byl vyzdoben například rudými hvězdami či propagandistickými nápisy a ilustracemi. Jednotlivé stoly byly od sebe odděleny ostnatým drátem. Také jídla nesla jména jako například pizza Aurora.

Čtvrtek 7.3.2002

Čtvrteční program začal diskusí s výkonným ředitelem Mezinárodního visegrádského fondu Urbanem Rusnákem, který delegáty seznámil s činností fondu a možnostmi, jak získat prostředky pro pořádání „visegrádských“ akcí.

Hlavní náplní čtvrtečního programu však bylo poznávání Budapešti. Pod vedením zkušeného průvodce Zsolta Szabó jsme projeli maďarskou metropoli křížem krážem. Cesta skončila u Parlamentu, kde se kromě vlastní prohlídky budovy uskutečnily také dvě přednášky s diskusemi, mimo jiné s předsedou zahraničního výboru Parlamentu Istvánem Szent-Iványim.

Večer se opět sešly výbory k závěrečné práci na prezentaci výsledků své práce a přípravě na páteční debatní fórum.

Pátek 8.3.2002

Celý pátek byl věnován tak zvanému debatnímu fóru. Jednotlivé výbory zde dostaly příležitost prezentovat výsledky své práce a stanoviska k problémům, které projednávaly. Ostatní delegáti pak měli možnost klást členům příslušného výboru doplňující otázky, žádat o vysvětlení či zpřesnění stanovisek výboru a argumentovat pro či proti výsledkům. Příslušný výbor pak svá stanoviska obhajoval.

Večer se uskutečnila v restauraci Búsuló Juhász slavností večeře u příležitostí ukončení budapešťské části konference. Po večeři následovala hodinová plavba lodí po Dunaji s výhledem na nasvícené památky (ještě před půlnocí). Podle mnohých delegátů byla večerní plavba po Dunaji nejlepším bodem konference.

Night in the centre of Budapest

Sobota 9.3.2002

Sobotní program probíhal v městečku Visegrád, které leží zhruba 40 kilometrů severně od Budapešti. Dopoledne bylo věnováno prohlídce visegrádského hradu. Odpoledne pak proběhla diskuse nad zakládající chartou Konfederace visegrádské mládeže, která byla po dlouhé diskusi odhlasována a následně slavnostně podepsána zástupci jednotlivých zakládajících organizací.

Handshake of the \'Founding Fathers\' (and one Mother:-)

Večeře proběhla v nádherné renesanční restauraci ve Visegrádu, kde zároveň šéf maďarské pořadatelské organizace CEYI Péter Kolossa oficiálně předal předsednictví Konfederace visegrádské mládeže prozatímnímu předsedovi slovenské organizace Fórum pre medzinárodnú spoluprácu (FOMES) Pavlovi Kučmášovi.

Závěr

Konference navázala na první setkání tohoto druhu, které se uskutečnilo v dubnu 2001 ve Varšavě a v Krakově. Příští konference se uskuteční na jaře 2003 na Slovensku. Podle předběžného programu, který je již v této době zpracován, se první část konference bude konat v Bratislavě a na druhou část se delegáti přesunou do středoslovenské metropole Banské Bystrice.

text: Petr Just
foto: Martin Oravec


Celý článek | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 31093 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8050 (8050 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4246 (4246 hl.)
Americká zahraničná politika
6129 (6129 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4754 (4754 hl.)

Celkem hlasovalo: 27317
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik