www.cpssu.org
Dnešní datum: 15. 11. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

CPSSU

* Zápis z konference „Visegrádská skupina a bezpečnost“

Vydáno dne 23. 03. 2003 (5026 přečtení)

Dne 6. února 2003 se v Černínském paláci v prostorách MZV ČR uskutečnila konference na téma „Visegrádská skupina a bezpečnost“. Jednalo se o druhou část ze série tří konferencí pořádaných Vzdělávacím centrem na podporu demokracie (dále jen „PCFPD“) v rámci projektu „Nové cesty středoevropského partnerství“. Projekt si klade za cíl oživit a posílit multilaterální vztahy odborníků, zástupců a zainteresovaných osob v rámci zemí visegrádské skupiny (dále jen „V4“), prohloubit kontakty profesionálů a aplikaci společných poznatků, jakož i zesílení pozitivního vztahu k středoevropskému prostoru.

Této druhé konference se zúčastnili i tři zástupci z CPSSU: Petr Just, Andrej Nosko a Rostislav Pludra. Konference byla rozčleněna na tři bloky a byla zahájena úvodním slovem náměstka ministra zahraničních věcí pro bezpečnostní politiku Alexandra Vondry a 1. náměstka ministra vnitra Miloslava Koudelného. Dopolední blok moderoval Radek Kohl z Ústavu mezinárodních vztahů, odpoledne pak řídil Hynek Opolecký z PCFPD.

První blok se zabýval problematikou organizovaného zločinu, terorismem, extremismem, obchodem s lidmi a vojenským materiálem, potíráním zisků z trestné činnosti a krizovým managementem. S referáty vystoupil zástupce ředitele Úřadu organizované trestné činnosti Správy kriminální a finanční policie Prezídia PZ SR Ján Vaľo a skupina expertů z odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra (dále jen „MV“) České republiky Ladislava Tejchmanová, Oldřich Krulík, Petr Pospíšil, Jakub Švec a Jiří Vaníček.

Druhý blok byl věnován problematice mezinárodní policejní spolupráce zemí V4 a Europolu. Dosavadní zkušenosti ze spolupráce prezentovali Jozsef Boda, ředitel Mezinárodního školícího střediska MV Maďarské republiky, Andrzejm Sawitski z ředitelství Národní policie Polska a Jan Vyčítal, vedoucí skupiny „Sirene“ fungující v rámci odboru mezinárodní policejní spolupráce na Policejním prezidiu ČR.

Závěrečný třetí blok, který následoval po polední přestávce, se zabýval tak zvaným schengenským prostorem a azylovou a migrační politikou zemí V4. S referáty vystoupili ředitel Migračního úřadu MV Slovenské republiky Bernard Priecel, poradce ministra zahraničních věcí Posla Wojciech Kalamarz, ředitel Odboru ochrany státní hranice Úřadu hraniční a cizinecké policie Prezídia policie Slovenské republiky Pavol Businkay, vedoucí Oddělení schengenské spolupráce MV ČR Jiří Čelikovský vedoucí Oddělení zahraničních vztahů a informací o zemích původu Odboru azylové politiky MV ČR Tomáš Urubek.

Po každém bloku následovala diskuse, která pak měla neformální pokračování při závěrečné číši vína. Konferenci lze označit za velmi zdařilou a její organizátoři zaslouží pochvalu za skvělé zvládnutí jistě velmi náročné akce. Pro zájemce by průběh a jednotlivá vystoupení všech účastníků měla být v dohledné době zveřejněna na stránkách www.pcfpd.cz.

Zpracoval: Rostislav Pludra


Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 32 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8050 (8050 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4246 (4246 hl.)
Americká zahraničná politika
6129 (6129 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4138 (4138 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4754 (4754 hl.)

Celkem hlasovalo: 27317
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik