www.cpssu.org
Dnešní datum: 20. 10. 2019   Czech-Slovak Political Science Students' Union  
kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka

Analýzy a komentáře

Osobnosti
Politické ideologie
Volby a strany
Volby v ČR a SR

Archiv článků

E-knihovna
Linky
Satira


kulatý roh  CPSSUkulatý roh
AKTUALITY
Co je CPSSU?
Kdo je kdo v CPSSU
Kontakty

Archiv akcí
Soustředění CPSSU
CPSSU v médiích

Partneři CPSSU
Dokumenty CPSSU
Akademické spolky
Historie CPSSU

Visegrád

* CPSSU & Visegrádska spolupráca

Vydáno dne 08. 12. 2003 (5064 přečtení)

V dňoch 7-9. novembra sa konala ďalšia z početných konferencií o budúcnosti V4, jej úlohe v súčasnosti, budúcnosti v zjednotenej Európe a o jej vzťahu k ekonomickému a spoločenskému rozvoju strednej Európy. Akcia sa uskutočnila v malom maďarskom meste Tata a nemôžem inak, ako sa o dojmy z tejto konferencie – usporiadanej pod záštitou Medzinárodného visegrádskeho fondu – s vami podeliť.Najprv by som vás mal asi oboznámiť s malým paradoxom- keďže sme sa na tejto konferencii zúčastnili ako členovia CPSSU (Czech Political Science Students’ Union), reprezentovali sme de facto Českú republiku. Po istom čase sa však naše rozvášnené emócie ukľudnili a prijali sme i túto podradnú rolu. Do maďarskej Taty sme teda dorazili vo fenomenálnom zložení- Petr Just, Ján Matis a moja maličkosť.

Hostitelia boli príjemní a tolerantní, dokonca sme na izbách mali k dispozícii exkluzívny TV kanál - private GOLD. Ale k večeru už sme boli takí unavení, že sme vládali akurát pozvoľne zaspávať. Teda po niekoľkých pivách určite. A Poliaci, tí nestihli okrem likvidácie nespočtu fliaš kadejakých vín nič. Regulárna slovenská delegácia (zástupcovia FOMESu) pozostávala z nitrianskych študentov politológie. Treba uznať, že napriek neskúsenosti prejavili istý príjemný druh entuziazmu.

Bohužiaľ, to sa nepreukázalo pri samotných diskusiách a seminároch, takže poväčšinou boli jedinými diskutérmi Čech, „Česi“ a Poliaci. Naši severní susedia sa ukázali ako zarytí eurooptimisti (hlavne jeden sa neustále vyhrážal nejakými eurohodnotami, ale našťastie sa jeho hrozby nenaplnili), takže sme sa príjemne porozprávali. No a keď diskusia viazla, ukázal sa jeden „český“ delegát ako nejaký diverzant nasadený do pokojných visegrádsko–mládežníckych vôd. Najprv sa mu nezdalo čosi na maďarskej univerzite v Komárne, potom vylúčil Poliakov z V4 a nakoniec sa s niečím podobným vytasil aj na hostiteľov. Našťastie osadenstvo bolo príliš apatické, aby vôbec nejakú diverznú činnosť zaznamenalo.

Nechcem však, aby reportáž vyznela tak, že sme sa nič nedozvedeli, neriešili, skrátka, že sme išli na výlet. Naopak, už príhovor bývalého predsedu Visegrádskeho fondu Urbana Rusnáka naznačil, že je o čom debatovať. Zhodli sme sa, že V4 ťažko niekedy vyrieši akúkoľvek zásadnú vec, ale že existujú možnosti zlaďovania rôznych praktických vecí, prípadne kultúrnej spolupráce. Ďalší hosť, Balász Vizi z Maďarskej akadémie vied, načrtol množstvo zaujímavých otázok, ktorých sme sa s vervou nám vlastnou chytili. Škoda len, že sme viacmenej ustrnuli vo vodách vzájomného porozumenia a súhlasu. Ku koncu seminárov už väčšina zúčastnených viac ako na strednú Európu a jej ekonomický rozvoj myslela na kávu a cigaretu.

Koniec koncov, čo si budeme vravieť, my sme sa tiež najviac tešili na záverečný deň, kedy sme mali naplánovanú krátku prehliadku Budapešti. Keď sme prichádzali k budove parlamentu, Janko Matis príhodne glosoval, aké krásne je to dielo slovenských rúk, neoprávnene držaných pod krutou maďarskou porobou (týmto pozdravujem Mgr. Holubovú). Mimochodom, kto ste ešte neboli v Budapešti, bolo by za hodno túto chybu čoskoro napraviť, mesto je za rohom, a je naozaj fantastické. Maďari sú príjemní, do nosa ani nikam inam žiadneho z nás nepohrýzli a dokonca aj teta, čo predávala lístky na metro, vedela niekoľko slov po anglicky, čo nás veľmi príjemne prekvapilo. Inak by sme sa asi museli spoľahnúť na naše ťažko skúšané nohy.

Tie sme na záver pracovného výletu zložili do kupé vlaku Urpín, príjemne sa usadili, aby sme po návrate mohli do bohatých análov organizácie pripísať ďalšiu veselú kapitolu.

Za CPSSU Taras Ševčenko

P.S. Medzičasom sa z regionálnych politologických nadšencov vyprofilovala legitímna integrálna súčasť CPSSU. Mení sa teda názov organizácie na Czech-Slovak Political Science Students’ Union a naše národno-identifikačné problémy sú týmto pasé.


Celý článek | Autor: Petr Just | Počet komentářů: 30408 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

kulatý roh  Anketakulatý roh
Čo je podľa vás dôvodom negatívneho postoja mnohých Európanov voči Spojeným štátom Americkým?

Neznalosť americkej kultúry
8027 (8027 hl.)
Rozdiel v bohatstve
4229 (4229 hl.)
Americká zahraničná politika
6107 (6107 hl.)
Iný dôvod (napr. história)
4131 (4131 hl.)
Neexistuje racionálny dôvod
4730 (4730 hl.)

Celkem hlasovalo: 27224
  (Starší ankety)


kulatý roh  Novinkykulatý roh
18.03.2007: Diskusie k článkom na cpssu.org
Po dlhšom čase opäť umožňujeme našim čitateľom diskutovať o článkoch na cpssu.org. Bohužiaľ staršie komentáre boli odstránené v rámci technického riešenia odstránenia tzv. spamu z našich diskusií. Upozorňujeme tiež prispievateľov, že maximálna dĺžka komentára je 10 000 znakov.

19.12.2006: PF 2007
Redakcia cpssu.org praje všetkým čitateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa úspechov v novom roku 2007.

Zhrnutie roku 2006 si môžete prečítať v komentári Petra Justa.

31.10.2006: Projekt Ekonomie pro politology pokračuje
V akademickom roku 2006/2007 pokračujeme s projektom CPSSU Ekonomie pro politology, ktorý je zameraný na prakticky orientovanú výuku ekonómie pre študentov politólogie, mezinárodnych vzťahov a príbuzných oborov. Viac informácií nájdete v článku Ekonomie pro politology.

Od 14. 12. 2006 sledujeme návštevnosť cpssu.org:

Táto stránka bola vytvorená prostredníctvom redakčného systému phpRS.
Grafickú podobu pripravil Pavol Minárik